Τετάρτη 9 Μαρτίου 2011

Ναυπακτιακός Αστέρας - Ζάκυνθος 2 - 1

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο Ναυπακτιακός

Tα κατάφερε τελικά ο Ναυπακτιακός απέναντι στη φιλόδοξη Ζάκυνθο το απόγευμα της Τετάρτης στο Παπαχαραλάμπειο.Ο Ναυπακτιακός φάνηκε από την αρχή ότι ήθελε τους τρεις

βαθμούς και αυτό το κατάφερε στο οχτάλεπτο 35'-43' του πρώτου ημιχρόνου όταν αρχικά μετά το λάθος του Διαμαντίδη του πορτιέρο της Ζακύνθου ο οποίος σημάδεψε με την μπάλα το κεφάλι του Μαχαιρούδη μέσα στην περιοχή του αυτός δε δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ για τον Ναυπακτιακό.Στο 43' ήταν η σειρά του Π.Παπαποστόλου να δεχτεί μια έξοχη ασίστ από το Μαχαιρούδη από τα δεξιά της μεγάλης περιοχής και να διπλασιάσει τα γκολ για τους γηπεδούχους.Είχαν προηγηθεί 2-3 καλές στιγμές για το Ναυπακτιακό όπως στο 18' ένα σουτ του Ζαρογιάννη ο οποίος να σημειωθεί ότι αντίκρισε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή Σωσώνη στο 79'για επικίνδυνο χτύπημα σε αντίπαλο και συγκεκριμένα στον Χατζηαντωνίου,και στο 40' μια έξοχη προσωπική ενέργεια του Παπαποστόλου και αφού άδειασε τρεις παίκτες της Ζακύνθου πάσαρε στον Μαχαιρούδη που δεν μπόρεσε να τσιμπήσει την μπάλα και να την προωθήσει στα δίχτυα του Διαμαντίδη.

Στο β' ημίχρονο με την συμπλήρωση 2 λεπτών μετά από εκτέλεση κόρνερ ο  Ζαρογιάννης έπιασε μια κεφαλιά μέσα στην περιοχή αλλά ο Σεφερίδης έδιωξε με τα πόδια πάνω στην γραμμή.Στο 60' σουτ του Μαχαιρούδη από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής μετά από σέντρα του Κοντοχρήστου κατέληξε λίγο άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι,στην κόντρα η Ζάκυνθος με τον Μπάστα ανταπέδωσε το σουτ αλλά ο Σταματέλος έδιωξε την μπάλα,στο 72' συρτή σέντρα του Οξύζογλου που ήταν από τους διακριθέντες σήμερα από τα αριστερά στην πορεία της μπάλας ο Τρίγκας δεν μπόρεσε να την προωθήσει στα δίχτυα,καλή φάση,και 5' πριν την συμπλήρωση του 90 λεπτου ο Παναγιωτίδης μείωσε σε 2-1 με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής,κάνοντας ψυχοφθόρο το υπόλοιπο χρονικό διάστημα που απέμεινε μέχρι τη λήξη του αγώνα.Να σημειωθεί ότι αν και σε αλλαγή σκοπιμότητας πάτησε χόρτο στις καθυστερήσεις και ο Ν.Στάμος που επανήλθε μετά από διάστημα 6 μηνών περίπου.

Μάτς για γερά νεύρα διεξήχθη στη Φιλιπιάδα όπου ο Φωκικός ήταν η ομάδα που στο τέλος του αγώνα χαμογέλασε.Τελικό αποτέλεσμα Εθν.Φιλιπ.-Φωκικός 2 - 3.Για τους φιλοξενούμενους ο Καλλέργης στο 39' άνοιξε το σκορ όμως με 2 γρήγορα τέρματα στην επανάληψη στο 63' με τον Φλορένσιο και στο 66' με τον Μπασιούκα οι γηπεδούχοι  πήραν κεφάλι στο σκορ.Ο Φωκικός όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη ή μάλλον τις τελευταίες του αφού με τον τζέκο στο 85' και τον Σκαρίμπα στο 94' με εύστοχο χτύπημα πέναλτι πήρε μια πολύ μεγάλη νίκη και ένα πολύτιμο τρίποντο στη μάχη της διεκδίκησης της ανόδου.

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ     14

Σε 10 μέρες δηλαδή την μεθεπόμενη Κυριακή ο Ναυπακτιακός αγωνίζεται στη Ν.Ιωνία του Βόλου κόντρα στη Νίκη.