Κυριακή 20 Φεβρουαρίου 2011

Στο τέλος χαμογέλασε....Όλα τ'αποτελέσματα.

Ράγισαν καρδιές στο Παπαχαραλάμπειο.

Ναυπακτιακός Αστέρας-Μακεδονικός  1 - 0 (Πέντσας κεφ. 93')

Σ'ένα παιγνίδι που δεν διεκδικούσε ''δάφνες ποιότητας'' τελικά ο Ναυπακτιακός κατάφερε στις καθυστερήσεις του αγώνα να κάμψει την αντίσταση του ιδιαίτερα μαχητικού Μακεδονικού.Πολύ λίγες οι φάσεις που θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν ευκαιρίες και από αυτές οι περισσότερες στο Β'ημίχρονο,απόδειξη ότι για το Ναυπακτιακό οι τρεις βαθμοί ήταν το ζητούμενο.

Με δύο ντεμπούτα στον αγώνα παρέταξε την ομάδα ο Δ.Τομπάζης,αυτή του τερματοφύλακα Σταματέλου και του Μωραίτη που πήρε τη θέση του τιμωρημένου Κώτσου και τα πήγε αρκετά καλά.Αυτός που καρδιοχτύπησε όμως τον Ναυπακτιακό σήμερα ήταν ο Πέντσας αφού 4' πριν το φινάλε μετά από έξοχο συνδυασμό μέσα στην περιοχή από πολύ κοντά απέτυχε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα,βρίσκοντας αέρα.Και εκεί που όλοι περίμεναν ότι τα πάντα τελείωσαν μια σέντρα που βγήκε από τα αριστερά μέσα στα καρέ του Μακεδονικού πετάχτηκε ο Πέντσας και με κεφαλιά άνοιξε αλλά και τελείωσε τον αγώνα.Το χρονόμετρο έδειχνε 93'.

Είχαν προηγηθεί κάποιες καλές φάσεις στον αγώνα όπως η κεφαλιά του Μαχαιρούδη στο 42',ασταθής απόκρουση του Βοσνιάδη,στην επαναφορά ο Πέντσας δεν μπόρεσε να τελειώσει τη φάση ο τερματοφύλακας εκ νέου απόκρουσε.Στο 64' σουτ του Παπαχρήστου άουτ και στο 70' σουτ του Παπαποστόλου εξουδετερώνει ο τερματοφύλακας του Μακεδονικού

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ       14

Την επόμενη αγωνιστική ο Ναυπακτιακός υποδέχεται τον Φωκικό στο Παπαχαραλάμπειο.

Στο νότο λευκή ισοπαλία στο Αχαϊκό ντέρμπι ανάμεσα  σε Παναχαΐκή και Παναιγιάλειο στο γήπεδο της Αγυιάς.Αν και οι  μελανόλευκοι έπαιζαν με 10 παίκτες από το 75' λόγω αποβολής του Σανδραβέλη ,εντούτοις απώλεσαν στο 80' την ευκαιρία να αποδράσουν με το τρίποντο της νίκης όταν ο Παπαδόπουλος από τα 11 βήματα έστειλε την μπάλα άουτ.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

Ισόπαλο με σκορ 1-1 ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της 23ης αγωνιστικής μεταξύ του Παναιτωλικού και του ΠΑΣ Γιάννινα, το οποίο είχε αρκετή ένταση πριν την εναρξή αλλά και κατά τη διάρκεια. Στο δια ταύτα, ο Παναιτωλικός ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και με την δύναμη του κόσμου του, που είχε δημιουργήσει μια εξαιρετική ατμόσφαιρα, προσπάθησε να πετύχει ένα γρήγορο γκολ. Τελικά αυτό η ομάδα του Αγρινίου το κατάφερε στο 22', όταν ο Βούκοβιτς έκανε την μπαλιά στον Χάρη Παππά, αυτός πέρασε τον Κώτσιο και με πλασέ μέσα από την περιοχή, πρόλαβε την έξοδο του Κηπουρού και έκανε το 1-0. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Συγκεκριμένα, στο 51’ ο Θεοδωρίδης έκανε την σέντρα από τα δεξιά, αλλά η κεφαλιά του Εντζενγκουέλε πέρασε άουτ. Στο 74’ έγινε η φάση που έβαλε «φωτιά» στο μεγάλο ντέρμπι της Football League. Ο Ντάσιος θέλησε να γυρίσει την μπάλα στην άμυνα του Παναιτωλικού για «fair play», οι αμυντικοί των γηπεδούχων σταμάτησαν, ωστόσο ο Φουρτάδο κυνήγησε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή του Τζενάμο και με σουτ έφερε το ματς στα ίσια (1-1). Άμεσα, οι ποδοσφαιριστές της ομάδας του Αγρινίου έπεσαν πάνω στον επιθετικό του ΠΑΣ Γιάννινα, με αποτέλεσμα να έχουμε γενική σύρραξη στον αγωνιστικό χώρο και να διακοπεί η αναμέτρηση για περίπου πέντε λεπτά. Στο 84’ ο Φουρτάδο τραυματίστηκε και βγήκε εκτός αγωνιστικού χώρου. Κατά την έξοδό του, δέχθηκε ένα μπουκάλι στο πρόσωπο από την κερκίδα, κάτι που προκάλεσε νέα διακοπή στο παιχνίδι. Στην συνέχεια, ο Παναιτωλικός βγήκε μπροστά για να πετύχει το γκολ της νίκης, ωστόσο οι προσπάθειες των παικτών του Μπάμπη Τεννέ δεν κατάφεραν να απειλήσουν άμεσα την εστία του Κηπουρού.

* Είκοσι λεπτά πριν την έναρξη της αναμέτρησης οι οπαδοί του ΠΑΣ Γιάννινα εισήλθαν στις κερκίδες του γηπέδου. Αμέσως μετά οι οπαδοί των δύο ομάδων μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο και συγκρούστηκαν, τόσο μεταξύ τους, όσο και με τους άνδρες των ΜΑΤ. Οι αστυνομικές δυνάμεις μάλιστα, αναγκάστηκαν να κάνουν χρήση χημικών. Μετά από δύο λεπτά οι παίκτες των δύο ομάδων μπήκαν στα αποδυτήρια λόγω της «βαριάς» ατμόσφαιρας που επικρατεί. Μιkriliga.