Κυριακή 6 Φεβρουαρίου 2011

Ναυπακτιακός Αστέρας - Αναγέννηση Επανομής 2 - 1

Σηκώθηκαν τα πόδια και χτύπησαν τα κεφάλια.

Στραβοπάτησαν οι πρωτοπόροι από ομάδες που παλεύουν για την παραμονή τους.Φωκικός-ΑΕ Ποντίων 1-2,Ναυπακτιακός-Αναγ.Επανομής  2-1,Δόξα Κρανούλας-Νίκη Βόλου 1-0

Άξιζε τη νίκη ο Ναυπακτιακός-Μπορούσε περισσότερα.

Ένας τέτοιος Ναυπακτιακός δεν έχει να φοβάται τίποτε και κανέναν.Αφού πέρασε το εμπόδιο της Καλλονής,της Κρανούλας και τώρα της δεύτερης στον πίνακα της βαθμολογίας Επανομής,με σωστή δουλειά και προσοχή μπορεί να ελπίζει.
Και αυτό φάνηκε στο γήπεδο με αντίπαλο μια ομάδα που είχε έρθει για το διπλό,εκμεταλλευόμενη το ρεπό της πρωτοπόρου Καλλονής.Μόνο που για τον τεχνικό της τον κ.Βοσνιάδη τα πράγματα δεν ήρθαν ακριβώς όπως τα περίμεναν.Βρήκαν μπροστά τους μια ομάδα που ήθελε πολύ περισσότερο τους βαθμούς της νίκης απ' αυτούς για να αποδείξουν πολλά.
Ότι η θέση στο βαθμολογικό πίνακα μπορεί να είναι πλασματική αφού στην ομάδα υπάρχουν πολλές αρετές που ακόμη δεν έχουμε δει.
Και για να γινόμαστε πιο σαφείς αγωνιστικά ο Ναυπακτιακός φάνηκε από την αρχή ότι και ήθελε και μπορούσε.Απλά ήταν θέμα χρόνου αυτό να συμβεί.
Στο 8'  πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους όταν ο Οξύζογλου έπιασε ένα δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής,στην πορεία της όμως παρενέβη το κεφάλι ενός αμυντικού και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Παπαδόπουλου,του πορτιέρο της Επανομής.
Στο 34' σουτ του Ζαρογιάννη από στημένη φάση ανάγκασε τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων σε διπλή επέμβαση.Δύο λεπτά αργότερα γύρισμα του Πέντσα δεν μπόρεσε ο Μαχαιρούδης να προωθήσει την μπάλα στα δίχτυα της Επανομής και στο 42' η σειρά της Επανομής με τον Κουρδάκη,η μπάλα κατέληξε λίγο άουτ από την αριστερή συμβολή των δοκαριών του Βασιλακόπουλου.
Στο δεύτερο ημίχρονο θα λέγαμε ότι η υπεροχή του Ναυπακτιακού ήταν καθολική,μόλις στο 4'της επανάληψης το πρώτο σουτ μέσα από την περιοχή με τον Χ.Γλωσσόπουλο πέρασε η μπάλα μόλις άουτ.Στο 53' οι φιλοξενούμενοι με τον Ευθυμιάδη έπιασε μια κεφαλιά μετά από σέντρα που επιχειρήθηκε από τα πλάγια,η μπάλα πέρασε λίγο άουτ,Στο 58'ο Χ.Γλωσσόπουλος αμαρκάριστος από το ύψος του ημικυκλίου της μεγάλης περιοχής σούταρε,η μπάλα κατέληξε άουτ.Αντίστοιχη ευκαιρία με Πέντσα στο 65',για να έρθουμε στο 69' όταν ο πολύ δραστήριος σήμερα Τρίγκας επιχείρησε σέντρα από τα πλάγια,στην πορεία της μέσα στην περιοχή βρέθηκε ο σημερινός πανταχού παρών Χ.Γλωσσόπουλος και εύκολα έκανε το 1-0 ανοίγοντας με αυτόν τον τρόπο το σκορ αλλά και την άμυνα της Επανομής.

Στο 73' μια ακόμη καλή στιγμή για τον Ναυπακτιακό όταν μετά από σέντρα του Παπαποστόλου από τα πλάγια ο Μαχαιρούδης με σουτ βλέπει την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Παπαδόπουλου,ενώ τη μεγάλη νίκη του Ναυπακτιακού σήμερα σφράγισε ο Πέντσας κάνοντας από κοντά  το 2 - 0 αφού είχε προηγηθεί εξαιρετικό μπάσιμο από τα πλάγια του Οξύζογλου.

Στην εκπνοή του αγώνα και από το πουθενά μέσα στην περιοχή ο Χασομέρης(σκόρερ και του πρώτου αγώνα) με κοντινό σουτ απλά μείωσε για την ομάδα του σε 2 - 1 ,ενώ στο 3' των καθυστερήσεων θα μπορούσε ο Ναυπακτιακός να πετύχει ένα τρίτο τέρμα αν η μπάλα που έφυγε από τα πόδια του Κοντοχρήστου που πέρασε σαν αλλαγή σκοπιμότητας στο 91' δεν κατέληγε στο δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Συμπερασματικά λοιπόν,ένα περίπου μοιρασμένο πρώτο ημίχρονο,αναγνωριστικής φύσεως περισσότερο,μια καθολική υπεροχή για τον Ναυπακτιακό στην επανάληψη και ένα αποτέλεσμα πέρα για πέρα δίκαιο.

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα.
Στην Άμφισσα οι Πόντιοι Κατερίνης κατάφεραν να αιφνιδιάσουν σε δύο γρήγορα τέρματα στο πρώτο 10 λεπτο.Δεν μπόρεσε να γυρίσει το παιγνίδι ο Φωκικός,που απόλεσε μεγάλη ευκαιρία να βρεθεί στη δεύτερη θέση με την Επανομή  και με αγώνα λιγότερο.

Ρεπό : Μ. Αλέξ. Ηράκλ.

Στο νότο το σκορ της ημέρας στη Ρόδο.Η τοπική ομάδα νίκησε με το εγγλέζικο σκορ 5-3 τον Αίαντα Σαλαμίνας,ηΠαναχαική 1-0 τα Χανιά στο γήπεδο της Αγυιάς ,ο Παναιγιάλειος γνώρισε την ήττα στα Ψαχνά με 1-0.